Jak správně obout dětské nožky

Jak správně obout dětské nožky 

   část první:  Jak vybrat vhodnou obuv pro děti

V tomto našem blogu se vám budeme snažit pomoci při správném výběru obuvi pro vaše děti. A dnes začneme od těch nejmenších.

Miminka se rodí poměrem k tělu s malými, neskutečně kouzelnými chodidly, které má spousta maminek tendenci při každém přebalování jemně pomačkat. To je pro děťátko prospěšné, neboť tím současně dochází ke stimulaci zdravého vývoje nožek. Ač se jedná opravdu o malou část dětského tělíčka, pravda je taková, že se jedná o jednu z nejkomplikovanějších částí lidského těla. Je totiž tvořena z 26-ti kostí a velkého množství nervových zakončení. Kosti nejmenších dětí jsou ještě hodně chrupavčité, čímž jsou měkké a velice náchylné k různým deformacím, způsobených nadměrnou zátěží nebo nevhodnou obuví. Tyto deformace mají následně velký dopad na vývoj kloubů dolních končetin, páteře a s tím spojených špatných pohybových návyků. Z těchto důvodů je tedy velice důležité vybírat již první botičky pro děti takové, které podpoří správný vývoj dětské nožky.

Stále platí, že čím déle budou děti běhat bosé, tím lépe. Nohy nejmenších dětí potřebují dostatečný prostor pro procvičování svalstva a možnost získávat dostatečného množství hmatových stimulačních podnětů, které jsou nesmírně důležité pro správný nácvik chůze.

První obuv bychom měli koupit dětem tehdy, kdy se samy začínají stavět a snažit chodit. Tato obuv by měla být vždy:

- nová, vyrobená z kvalitních a zdravotně nezávadných – pokud možno přírodních materiálů, které nesmí být ani příliš měkké ani příliš tvrdé. V ruce byste měli bez problémů ohnout přední část směrem nahoru

- musí mít pevný opatek, kulatou špičku a rovnou stélku nikoliv tvarovanou

- šířka boty by měla padnout dítěti na míru – neměla by být ani úzká, aby nezpůsobovala stlačení prstíků příliš k sobě ani příliš široká, aby nožka v botě při chůzi neklouzala

- nadměrek by měl činit asi 10 mm

- nejvhodnější regulace šířky obuvi je pomocí suchých zipů nebo šněrováním.

Botičky vyráběné českými výrobci FARE, JONAP nebo PEGRES s plnou atestací na dětskou obuv (zahrnuje zdravotní atesty na tvar obuvi, použité materiály, životnost podešví atd.) najdete na našich stránkách zde - stačí kliknout (sekce na webu - DĚTSKÁ OBUV).